Proč vzniká jo-jo efekt?

Proč vzniká jo-jo efekt?

Jednoduchá odpověď zní „protože v dnešní době chceme všechno hned a nejlépe okamžitě“.

Musíme si však uvědomit, že nadváha vzniká v průběhu několika let a ne ze dne na den.

Proto je velice důležité uvědomit si, co vlastně chci, a dát si reálné cíle a hlavně vytrvat ve svém snažení. Dalo by se s nadsázkou říci, že nejdůležitější je psychika a tzv. nastavit se na jinou kolej uvažování, vidět problém s nadhledem a s optimismem. K tomuto klientovi vždy pomůže jeho oblíbené sportovní vyžití, jestliže takové zatím nemá, není problém po konzultaci s odborníkem takové zvolit.

Redukce váhy a udržení si ideální váhy se může zdát jako snadná věc, ale klienti, kteří „zabřednou“ do tzv. kolotoče jo-jo efektů vidí tento problém jako neřešitelný. Mohu potvrdit, že je to problém, který patří do rukou odborníka, protože každý člověk je individuální a tzv. zaručená dieta nevyhovuje všem a troufám si říci, že vlastně nikomu. Bývá to jen takový reklamní trik. Týká se to i tzv. jídelníčků psaných na míru, při kterých s vámi poradce neprobere danou situaci a rovnou posílá svůj „návod“,  např. po internetu. Všimněte si, je to návod jeho, ne Váš …

V tomto směru je důležité, aby odborník vedl klienta jeho vlastní cestou. Ať už se to týká klientových používaných potravin, které má rád (když se zaposloucháte do vnitřního hlasu, samo tělo vám řekne, co vám vyhovuje, ale musíte umět naslouchat a nebýt přehlíživí). A také je důležité zvolit pohybovou aktivitu, kterou má klient rád a cítí se při ní dobře a následně ho nabíjí fyzicky i psychicky.

Jak už jsem zmínila výše nejdůležitější je psychika a zde je nutné klienta vést také jeho vlastní cestou a ne předkládat univerzální návody, každý  člověk je jiný.

K tomu má specializovaný výživový poradce speciální počítačový program, kde vyhodnotí jednotl. potraviny z hlediska živin a kalorií. Sestaví tak jídelníček „přesně šitý na míru“ klientovi, co se týká kalorií a příjmu denního doporučeného množství živin.

Co se týká sportovních aktivit, velice oblíbený je Nordic Walking – chůze s hůlkami. Tento sport je vhodný pro všechny generace, zapojí se při něm až 90 % svalů celého těla a spaluje se až o 30 % více kalorií, než při normální chůzi. Mám s tím dobré výsledky a u klientů je velice oblíbený.

K podpoře celkového dobrého psychickému naladění – naladění se na úbytek váhy – přispívá konzultace s Koučem zdravého životního stylu. Zde se dolaďují zdánlivé detaily, při kterých si klient sám uvědomí, jakou cestou je dobré se vydat. Kouč je klientovým průvodcem na jeho cestě.

Je také dobré říci si, proč to vlastně dělám. Nejlépe funguje udělat změnu sám pro sebe, pro svoje zdraví, úžasný pocit a svoje zdravé sebevědomí.

Když bychom tedy tuto problematiku měli shrnout do jedné věty – z mého pohledu je nejdůležitější psychika, kterou podpoří pohyb a správný výběr zdravých nezatížených potravin.


smiley

Sledujte nás